Nikola Radić (1941 – 2018)

NIKOLA RADIČ (1941 – 2018)

V sredo, 21.11.2018, nas je v večernih urah v 77. letu starosti zapustil rokometaš, trener in prijatelj Nikola Radić.
Nikola se je rodil konec leta 1941 v bosanski vasici Bosansko Grahovo.
Po končani vojaški glasbeni šoli v Vukovarju je leta 1961 prišel na službovanje v Ribnico. Za rokomet se je navdušil leta 1962 in bil v 60. letih standardni član ribniške ekipe. V 70. letih je deloval kot igralec tako v Ribnici kot tudi v Sevnici in veljal za izjemnega strelca. Prav tako se je v začetku 70.-tih let že poizkusil kot trener in kmalu se je izkazalo, da mu to delo zelo ustreza. V tem obdobju je bil kot igralec večkratni član slovenske reprezentance. V Ribnici ima veliko zaslug za razvoj rokometne šole, širše ga poznajo kot priznanega trenerja, saj ni deloval samo doma, temveč je uspešno treniral tako moške ekipa Slovana, Ajdovščine, Trebnjega, Grosuplja kot tudi ženskih ekip Olimpije, Mlinotesta in Kočevja. Kot največji trenerski uspeh se prav gotovo šteje sezona 1978/79, ko je v takratni drugi zvezni jugoslovanski ligi z ribniško ekipo osvojil drugo mesto in za las zgrešil kvalifikacije za vstop v prvo zvezno jugoslovansko ligo. V svoji trenerski karieri je osvojil številne naslove državnih prvakov v mlajših kategorijah, med leti 1986 in 1991 je bil tudi trener slovenske mladinske reprezentance.

Zadnja leta trenerske kariere je skrbel za rokometni naraščaj v Ribnici in Ivančni Gorici. Istočasno pa je začela nastajati knjiga, ki je z naslovom “Rokomet – učenje in vadba” luč sveta ugledala leta 2008. Ker je bila v rokometni strokovni javnosti zelo dobro sprejeta, je bila leta 2012 dopolnjena ter izdana v srbsko-hrvaškem jeziku. Leta 2013 pa je bila prevedena tudi v angleščino.
Kot trener je bil aktiven do leta 2014, ko so se začeli pojavljati znaki zahrbtne bolezni.
Za vse našteto si je prislužil naziv «legenda ribniškega rokometa«.

Nidžo, hvala ti za vse in počivaj miru.

More in Članska ekipa, Mladi (150 of 388 articles)